V okviru današnjega “question time” v deželnem svetu je odbornik za šolstvo in kulturo Roberto Molinaro neposredno odgovoril na vprašanje deželnega svetnika Igorja Kocijančiča, ki ga je, izhajajoč iz zadnjih premikov v zvezi z začasno premestitvijo špetrske dvojezične šole in tudi “bizarnega” odprtega pisma petih županov italijanskemu zunanjemu ministru Frattiniju (kaj ima začasna premestitev državne šole opratiti z ministrstvom za zunanje zadeve?), predložil deželni upravi, da bi izvedel dve bistveni dejstvi: ali stoji deželna uprava še vedno za svojim javnim stališčem (iznesla sta ga tako predsednik Tondo kot Molinaro) o ohranitvi enotnosti šole tudi v začasnem sedežu, dokler bodo pač tramala obnovitvena dela in če je mogoče uporabiti nakazana državna sredstva za obnovo poslopja špetrske šole, oz. del slednjih, za ureditev potrebnih prostorov v špetrskem dijaškem domu Paolo Diacono, ki je po oceni učnega osebja in združenja staršev špetrske šole najsmotrnejša začasna rešitev.
{jcomments on}
Molinaro je v svojem odgovoru naglasil, da je deželna uprava na srečanju, ki go je o zadevi sklicala špetrska Občina 7. aprila letos izrazila prepričanje, da je treba iskati rešitev ob ohranitvi dvojezične šole v enem samem sedežu, ob avesti, “da bo to mogoče samo pod pogojem, da bi za to primerno usposobili opredeljeni začasni sedež. Od tu izhaja časovno neopredeljena začasna faza, v kateri bi lahko dvojezično šolsko ustanovo namestili na več različnih sedežih.” Odbornik naglaša tudi, da je poslopje špetrske dvojezične šole tako kot evidentirenje primernega začasnega, oz. dokončnega sedeža v pristojnosti občinske uprave.
V zvezi z drugim vprašanjem pa je Molinaro odgovoril, “da je v izrednem programu nujnih posegov za preventivo in zajezitev tveganja pred ranljivostjo tudi nestrukturnih elementov šolskih poslopij”, ki ga je odobril medministrski odbor CIPE na predlog ministrstev za šolstvo, infrastrukturo in prevoze, zaobjet tudi specifičen poseg za poslopje špetrske šole v ul. Azzima št. 9. Izvedbo posega bodo vsebinsko zakoličili v posebnem sporazumu med Državo in ustanovo, ki ji je poseg namenjen – to je Občina Špeter.
V preprostejših besedah: špetrski šoli preti daljša (vse do izvedbe obnovitvenih del) začasna teritorialna razdrobljenost in nakazanih sredstev ni mogoče uporabiti, niti delno, za posege na drugačnih poslopjih od špetrske šole.
Trst, 04.06.2010
Igor Kocijančič
Deželni svetnik SKP – EL
Predsednik Svetniške skupine Levica Mavrica