Ko teroristi postanejo državniki

Ko teroristi postanejo državniki…

    Narodnoosvobodilna gibanja so od držav in oblasti, od katerih se želijo osvoboditi, praviloma  označena kot “teroristična”. Pogosto pa se zgodi, da bivši teroristi postanejo mednarodno priznani politični in državni voditelji.


Kot primer bom navedel to, kar glavna Wikipedija v angleščini poroča o šestem prvem ministru izraelske vlade Menahemu Beginu (Menachem Begin) in sedmem Jicaku Šamirju (Yitzak Shamir).
    Pred ustanovitvijo Izraela je Begin vodil desničarsko sionistično paravojaško gibanje Irgun, ki je od leta 1931 v Palestini  izvajalo napade in atentate na Britance in Palestince. Velika Britanija je namreč od leta 1920 imela protektorat nad Palestino, torej tam vladala. Združeni Narodi, Velika Britanija in ZDA so smatrale Irgun za teroristično organizacijo. Albert Einstein jo je leta 1948 v svojem pismu New York Timesu primerjal z nacističnimi in fašističnimi strankami in jo opisal kot “teroristično, desničarsko, šovinistično organizacijo”. Britanska vlada je Menahema Begina opisala kot “vodjo znane teroristične organizacije”. Od leta 1953 do leta 1955 mu je Velika Britanija prepovedala vstop na svoje ozemlje. Od leta 1977 do leta 1983 je bil izraelski prvi minister.
    Tudi Šamir je pred ustanovitvijo Izraela bil član Beginovega gibanja Irgun, ki se je med drugo svetovno vojno razdelilo zaradi nesoglasij glede iskanja podpore pri nacistični Nemčiji in fašistični Italiji. Abraham Stern in Jicak Šamir sta se zato ločila od Irguna, ustanovila novo desničarsko sionistično paravojaško organizacijo Lehi in poskušala prepričati nacistično Nemčijo in fašistično Italijo naj jima pomagata v protibritanskem boju, pri tem pa bila neuspešna. Lehi je takrat postal znan kot “Sternova Tolpa”. Po umoru Sterna je leta 1942 vodstvo Lehija prevzel Šamir. Bil je izraelski prvi minister od leta 1983 do leta 1984 ter od leta 1986 do leta 1992.  
    Med najbolj odmevnimi terorističnimi akcijami Menahemovega Irguna je bil bombni atentat 22. julija 1946 na King David Hotel v Jeruzalemu, kjer je bil sedež britanske oblasti. Od 91 žrtev je bilo 41 Palestincev, 28 Britancev, 17 Judov, 2 Armenca, Rus, Grk in Egipčan.
     Menahemov Irgun in Šamirjev Lehi sta od 9. do 11.aprila 1948 med arabsko-izraelsko vojno skupaj izvedla pokol palestinske vasi Deir Yassin. 130 Irgunovih in Lehijevih pripadnikov je 9.aprila kršilo dogovor o nenapadanju vasi in začelo s klanjem vaščanov. Tiste, ki so se skrili ali se pretvarjali da so mrtvi, so pokončali v  naslednjih  dveh dneh. Ubili so najmanj 107 palestinskih vaščanov, tudi ženske in otroke.  
    Podobno kot je 66 let kasneje 11. novembra 2014 prozahodna Ukrajina  vključila v Narodno Gardo desničarski ultranacionalistični paravojaški bataljon Azov, ki je napadal ruske separatiste ter pobijal ruske civiliste v Donbasu, so ob začetku Arabsko-Izraelske vojne leta 1948 tudi pripadnike Irguna sprejeli v izraelske obrambne sile – IDF. Politični naslednik Irguna je postala desničarska sionistična stranka Herut, ki je skupaj s tremi drugimi desnimi strankami ustanovila stranko Likud, kateri pripada tudi sedanji izraelski prvi minister Benjamin Netanjahu. Likud je od leta 1977 vodil ali bil sestavni del skoraj vseh vlad Izraela.
    Dandanes, ko slišimo in prebiramo zahodne brezkompromisne obsodbe Hamasa kot teroristične organizacije ter kako izraelska desničarska vlada z Netanjahujem na čelu namerava v Gazi nadaljevati neselektivno morijo “dokler ne uničijo Hamasa”, je dobro vedeti, da tudi dva bivša izraelska prva ministra, predhodnika in somišljenika Netanjahuja, sta bila terorista!
Samo Ferluga, Milje