FIAT spet izsiljuje. Tokrat s selitvijo proizvodnje multiple v srbsko Zastavo, ki je že last turinske tovarne. Očitno postaja, da bo Marchionne na pogajanjih z vlado (Sacconi) in sindikati skušal ponoviti scenarij iz Pomigliana, da bi pridobil soglasje vsaj dveh (CISL in UIL), da bi v vseh Fiatovih tovarnah uvedli sicer izjemen režim Pomigliana. Gre za nevaren precedens, ki lahko v temeljih spremeni sindikalne odnose v celotni italijanski industriji, Fiat pa je v tem primeru le prednja straža.
Za informacijo in primerjavo ponatiskujemo članek Toneta Hočevarja 24.7 v ljubljanskem Delu.
Rim – Tam so že postavili novo tovarno, Fiat, država Srbija in Evropska investicijska banka so vložili milijardo evrov. Fiatov direktor Sergio Marchionne je odločno pojasnil, da se ne misli več prerekati z muhastimi italijanskimi sindikati. Popustil je pri tovarni v Pomiglianu pri Neaplju, kamor bo iz Poljske preselil izdelovanje novega modela pande, pri Srbiji pa si ne bo premislil.
Redko se zgodi, da Italijani tako odločno stopijo skupaj, kot so včeraj po objavi novice o selitvi proizvodnje v Srbijo. Vlada in opozicija, levica in desnica, sindikati in delodajalci so za trenutek ostali brez besed, potem so vsi planili pokonci in zahtevali od Sergia Marchionneja vsaj nova pogajanja. Direktor Fiata in predsednik Chryslerja se ni dal motiti. Naše delo je prodajati avtomobile, v Italiji pa je to težko, saj ni nobenega zagotovila, da proizvodni procesi ne bodo prekinjeni, kadar se bodo tako odločil ta ali oni sindikat, je zabrusil kritikom.
Analitikom ni povsem jasno, zakaj so italijanski politiki in sindikalisti tako zelo presenečeni nad novico o Kragujevcu. Že pred dvema letoma so se politiki hvalili, da Fiat osvaja trge na vzhodu in na novo gradi Kragujevac, ki so ga Italijani pomagali postavljati že v 60. letih, potem pa so ga v 90. letih pomagali porušiti med bombnimi napadi. Že te dni menda odhajajo italijanski inženirji montirat zadnje stroje, proizvodnja v Kragujevcu bo stekla čez pol leta.
Skladno s sporazumi z Evropsko investicijsko banko in Srbijo je pred dvema letoma Fiat vložil v Kragujevac 350 milijonov evrov, Srbi so dodali 250 milijonov, Evropska investicijska banka pa 400 milijonov evrov. Fiat je 67-odstotni lastnik podjetja, ki so mu nekoč rekli Zastava, zdaj pa je Fiat Srbija. Srbski delavec, če je dobro plačan, zasluži 400 evrov, italijanski terja trikrat ali štirikrat toliko, so včeraj ugotavljali milanski in rimski analitiki, srbska veleposlanica v Rimu pa je po televiziji pojasnila, da posli, ki ta trenutek vznemirjajo Italijo, že potekajo. Fiatu se splačajo tudi zaradi poceni delovne sile v Srbiji, je dodala.
V Kragujevcu bodo izdelovali nove enoprostorce, naslednike sedanjih modelov fiat multipla, fiat linea in lancia musa. Za začetek jih bo s tekočih trakov prišlo 190.000 na leto. V Torinu, še zlasti pa v Fiatovi matični tovarni Mirafiori, so delavci pretreseni, saj je do včeraj veljalo, da bodo novi enoprostorci pripadli njim, nekako samodejnim naslednikom stoletnega Agnellijevega Fiata.
Zdaj so se sindikati zdramili, delavci pa jim vse glasneje očitajo, da so bili pri pogajanjih z vodstvom preveč trmasti in togi. Sergio Marchionne, ki je kanadski Italijan in na posle gleda po ameriško, ne po italijansko in sindikalno, se je pač naveličal muhavosti in nenehnih spremeb v stališčih med seboj nenehno sprtih sindikatov, svojim sindikalnim voditeljem očitajo delavci, ki se bojijo, da bodo izgubili delo.
Menijo, da se je Marhionne odločil končati cincanje in iskanje kompromisov po dolgih pogajanjih za ohranitev tovarne v Pomiglianu pri Neaplju. Vlada in sindikati so ga prisilili, da je sklenil iz Poljske v Italijo preseliti proizvodnjo modela panda. Vlada in sindikati še vedno pritiskajo tudi zaradi Marchionnejevega sklepa, da s prihodnjim letom zapre tovarno v mestu Termini Imerese na Siciliji. Po izračunih torinske centrale vsak avtomobil, izdelan na Siciliji, stane 1000 evrov več, kot če bi ga naredili kjer koli drugje. Zelo pikra je tudi bila lanska Marcionnejeva pripomba, da 6000 delavcev na Poljskem naredi več kot 30.000 italijanskih kolegov.
Vihar v Torinu se je začel samo dan po tem, ko je vodstvo Fiata na zasedanju na sedežu prevzete družbe Chrysler v Združenih državah Amerike sporočilo, da nima več rdečih številk, in napovedalo, da se bo sedanji Fiat s prvim januarjem 2011 razklal na dvoje. Na eni strani bo proizvodnja avtomobilov (fiat, alfa romeo, lancia, ferrari in maserati), na drugi pa traktorji, tovornjaki, kmetijski in gradbeni stroji.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela