20 programskih izzivov za novega župana v Trstu

Pièe Sara Sternad
Dvajset jih je in z njimi se bo moral soočati nov županski kandidat. Stranka komunistične prenove in Stranka slovenskih in italijanskih komunistov sta pretekli teden predstavili dvajset členski spisek konkretnih in potrebnih ukrepov v pričakovanju občinskih upravnih volitev spomladi 2011. Obe sta si namreč edini, da so programske smernice veliko pomembnejše od morebitnih imen županskih kandidatov.
Posamezne točke sta na novinarski konferenci orisala pokrajinska tajnika Iztok Furlanič in Giuliana Zagabria. Prvo mesto na seznamu zaseda nezaželeni plinski terminal, kateremu bo moral županski kandidat brezpogojno nasprotovati. Terminal je po Furlaničevih besedah nepotreben, pa tudi mestu in delavcem dejansko ne prinaša nikakršne koristi. Prav tako neoporečno je zanje vprašanje pediatrične bolnišnice Burlo, za katero si stranki prizadevata, da bi ostala, kjer je, in nadaljevala svoje zdravstveno poslanstvo.

Med nanizanimi točkami naletimo tudi na nekaj koristnih predlogov namenjenih urbanistični izboljšavi oziroma ureditvi racionalnih peš con in krožišč, ki bi Tržačanom zagotavljali mobilnost, ter parkirišč tudi v periferiji, ki bi voznike spodbudila, naj se v mesto odpeljejo raje z avtobusi. Pomembno mesto so si zagotovila tudi javna dela, pravzaprav denar zanje, ki bi lahko bil bolj smotrno porazdeljen: dovolj je z nesmiselnimi lepotnimi posegi na tem ali onem trgu, raje jih uporabimo za ureditev šol, ki skorajda razpadajo. Tajnica Zagabria je pri tem poudarila, da so državljani siti vsakodnevnega puhlega govoričenja in si želijo konkretnih dejanj na politični sceni. No, pa smo že pri vprašanju, ki zadeva železniško povezavo za veliko hitrost in zmogljivost TAV. Njihov župan se bo moral opredeliti jasno proti njej, saj kot poudarjata tajnika ne bo pripomogla k izboljšanju in posodobitvi mestnih infrastruktur. Njej namenjen denar bi lahko izkoristili za ureditev vmesne železniške postaje na Opčinah in od tod seveda tudi vseh ostalih primernih povezav z mestom. Na seznamu je tudi nekaj bolj “simbolnih”, a vendar življenjskih tem, kot so skrb za vodo in energijo, za teritorij in okolje, pa tudi zahteva po posodobitvi občinskega statuta, ki bi podobno kot na Pokrajini vključil uporabo slovenskega jezika na občini. Med točkami zasledimo tudi bolj smotrno in korektno porazdelitev prispevkov združenjem (daleč od dosedanje, ki je nagrajevala prijateljstva in poznanstva), boj proti prekernemu delu in proti oddajanju občinskih služb v zakup, ter marsikaj drugega.
Samo na podlagi nanizanih smernic bosta stranki sklepali zavezništva. Poglejmo, kdo se bo nanje prvi odzval .

{jcomments on}